خدمات مدیریت طرح بر مطالعات پایه و تفصیلی و دوره ساخت خط انتقال پروژه تأمین و انتقال آب صنعت استان اصفهان از خلیج فارس

 

                       

      شرکت آب منطقه‌ای اصفهان            هرمزگان- کرمان- یزد- اصفهان                           جهت تامین آب صنعت اصفهان

 

 

با توجه به خشکسالی‌های اخیر و بحران کمبود منابع آب در استان اصفهان و به منظور تامین آب پایدار برای صنایع و سایر بخش‌ها، ایده نمک‌زدایی و انتقال آب از خلیج فارس به استان اصفهان در سطح مدیریت عالی استان مطرح شد و متعاقباً امکان‌سنجی انتقال آب از خلیج فارس به صنایع استان اصفهان در دستور کار قرار گرفت. بدین منظور، صنایع بزرگ و شاخص استان به شرح:

۱) فولاد مبارکه اصفهان،

۲) ذوب‌آهن اصفهان،

۳) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان،

۴) پالایشگاه نفت اصفهان،

۵) نیروگاه برق شهید منتظری 

۶) سازمان همیاری شهرداری‌های استان اصفهان

به اتفاق هم اقدام به تاسیس شرکتی با نام “تامین آب اصفهان صفه”  نمودند که کارفرمایی طرح انتقال آب به صنایع استان  را برعهده گیرد و مدیریت این طرح بر عهده مهندسین مشاور زایندآب قرار گرفت.

 با انجام مطالعات مرحله شناخت در مدت بیش از یکسال و مقایسه و ارزیابی گزینه های متعدد ۷ گزینه به مرحله بعدی ارزیابی رسید و سرانجام گزینه برتر انتقال به طول حدود ۹۱۰ کیلومتر انتخاب گردید و برای بخش اول آن به طول حدود ۳۸۰ کیلومتر مطالعات طراحی پایه و تفصیلی به مدیریت شرکت مهندسین مشاور زایندآب در حال انجام است.

 

مطالعات طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران

 

 

شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران

اصفهان – چهارمحال بختیاری – یزد – کرمان

 

 

 • احداث سدی به ارتفاع ۱۸۰ متر از نوع بتنی دو قوسی با طول تاج ۴۴۰ متر و مخزن ۱۶۰۰ میلیون متر مکعب برای تنظیم و انتقال آب شرب به میزان سالانه معادل ۵۸۰ میلیون متر مکعب از قرار ۲۵۰ م.م.م برای اصفهان ، ۱۵۰ م.م.م برای یزد و ۱۸۰ م.م.م برای کرمان
 • بخش مشترک انتقال آب به سه استان : شامل ۵ خط لوله به طول هر خط ۶/۵ کیلومتر با قطر ۱۸۰۰ میلیمتر و ۳ ایستگاه پمپاژ با هد استاتیک مجموعاً ۵۶۵ متر که آب را تا دهانه تونل کوتاه با طول ۴/۶ کیلومتر و قطر ۵/۴ متر پمپاژ خواهد نمود. در خروجی تونل کوتاه سازه آب پخش با حجم حدود ۹۰ هزار متر مکعب احداث می گردد که آب را به استان‌های اصفهان، یزد و کرمان منتقل خواهد نمود.
 • خط اصفهان: از نقطه تقسیم آب، دو خط لوله با قطر ۱۸۰۰-۲۰۰۰ و به طول ۹/۳۸ کیلومتر آب را به ایستگاه پمپاژ چهارم اصفهان در غرب فرخشهر خواهد رساند. در این نقطه یک ایستگاه پمپاژ با ارتفاع ۱۲۰ متر و طول خط لوله ۷/۶ کیلومتر آب را تا دهانه تونل واقع در ارتفاعات رخ پمپاژ خواهد نمود. تونل رخ به طول۴/۱ و قطر ۵/۳ متر حفاری می‌گردد. پس از تونل نیز تعداد ۲ خط لوله ۱۸۰۰ میلیمتر به طول ۲/۱۳ کیلومتر آب را به باغبهادران محل برداشت آب تصفیه‌خانه آب اصفهان منتقل می‌نماید.
 • بخش مشترک یزد -کرمان: دو خط لوله به قطر ۲۰۰۰ و طول ۱۶۰ کیلومتر وظیفه انتقال آب تا امین‌آباد (پایان مسیر مشترک یزد -کرمان) را به عهده خواهند داشت در طول این مسیر یک ایستگاه پمپاژ با ارتفاع استاتیک مجموعاً ۲۱۰ متر وجود دارد.
 • خط یزد: از امین‌آباد تا یزد یک خط لوله به قطر ۱۸۰۰ و طول ۲۹۰ کیلومتر آب را بصورت ثقلی منتقل خواهد نمود.
 • خط کرمان: از امین‌آباد تا کرمان دو خط لوله با قطرهای ۱۸۰۰ و ۲۰۰۰ میلیمتر و طول ۵۳۴ کیلومتر آب را منتقل می‌نماید. در انتهای این مسیر دو ایستگاه پمپاژ با هد مجموعاً ۳۹۰ متر وجود دارد.

 

هدف از اجرای این طرح انتقال سالیانه ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های رودخانه کارون به فلات مرکزی ایران است.
۲۵۰میلیون متر مکعب از اين حجم به استان اصفهان، ۱۵۰ میلیون متر مکعب به استان یزد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب به استان کرمان تخصيص يافته است.

 

سامانه انتقال آب از سد بهشت‌آباد به اصفهان

 

 

شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران

طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران در دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان واقع شده است. از آنجا که بخشی از آب مورد نياز استانهای یزد و کرمان نيز توسط اين طرح تامين می شود، گسترة طرح به دو استان مزبور نيز خواهد رسید. ساختگاه سد در فاصله ۵ کیلومتری غرب شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری و در ارتفاع ۱۶۱۱ متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است. آبگیر سامانه انتقال در نزدیکی ساختگاه سد بوده و انتهای سامانه انتقال در استان اصفهان، بالادست سد چم آسمان،‌ در مجاورت شهرستان باغ بهادران قرار گرفته است.

 

 

 

 هدف از اجرای این طرح انتقال سالیانه ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های رودخانه کارون به فلات مرکزی ایران است.

۲۵۰میلیون متر مکعب از اين حجم به استان اصفهان، ۱۵۰ میلیون متر مکعب به استان یزد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب به استان کرمان تخصيص يافته است.

 

ساماندهی رودخانه مطالعات مرحله اول و دوم طرح انتقال آب تونل چشمه‌لنگان از خروجي تونل تا درياچه سد زاينده‌رود (پلاسجان)

 

شركت آب منطقه‌اي اصفهان

جنوب فريدونشهر

بستر سازی، ساحل سازی و تتثبيت جداره ها، شيب شکن های مسير و نوسازی بندها و پل ها

 

 • انجام مطالعات و طراحي هيدروليكي و ارائه طرح تثبيت و ساماندهي رودخانه بادجان و پلاسجان در طول ۷۰ كيلومتر به منظور كنترل و تثبيت رودخانه و طراحي سامانه‌هاي برداشت آب از رودخانه در شرايط افزايش دبي و تغيير رژيم رودخانه
 • طراحي بندهاي سنتي (نوسازي) و احداث بندهاي جديد.

مطالعات مرحله اول و دوم طرح انتقال آب از تصفيه‌خانه باباشيخ‌علي به شهرستان دهاقان

700-3
 

 

 

شركت آب و فاضلاب استان اصفهان

استان اصفهان، شهرستان دهاقان

خط انتقال آب شرب بطول ۵۳ كيلومتر به همراه ۳ واحد ايستگاه پمپاژ

هدف انتقال آب شرب موردنياز شهر دهاقان و روستاهاي اطراف مسير خط انتقال تا افق سال ۱۴۲۰ مي‌باشد. جمعيت كل شهر دهاقان و حوزه نفوذ تامين آب تا سال ۱۴۲۰ حدود ۴۱۰۰۰ نفر مي‌باشد كه بر اين اساس نياز متوسط سالانه آب شهرستان دهاقان ۸۶/۲ ميليون مترمكعب پيش‌بيني شده است. با توجه به اختلاف ارتفاع بالغ بر ۴۳۰ متر اين طرح شامل سه مرحله پمپاژ و بيش از ۵۰ كيلومتر خط انتقال مي‌باشد.

خطوط مطالعات بررسی و شناخت الگوی زمانی تقاضای شبکه و مشترکين و مديريت بهينه مصرف آب

 

شركت آب و فاضلاب استان اصفهان

پایلوت شهرک قدس در شهر اصفهان

 • بررسي پايلوت انتخاب شده براي مطالعات
 • بررسي انواع كنتورهاي مناسب براي استفاده مشتركين خانگي و مطالعات مرتبط
 • بررسي انواع فلومترها و فشارسنج‌هاي قابل استفاده در شبكه و مطالعات مرتبط
 • ارائه روش تحقيق به منظور بررسي تاثير تبليغات و ادوات كاهنده مصرف در كاهش مصرف

استقرار DMA در شبكه‌هاي توزيع آب شرب از مقولات جديدي است كه امروزه در ميان مديران و كارشناسان بهر‌ه‌بردار شركت‌هاي آب و فاضلاب مطرح مي‌باشد. شركتهاي مهندس مشاور ايراني طي سالهاي اخير توانسته‌اند به خوبي اين تكنيك پيشرفته را با توجه به شرايط بومي ايران مورد استفاده قرار داده و در نقاط مختلف كشور به صورت نمونه به اجرا درآورند. نتايج مطلوب و رضايت‌بخش حاصل از اجراي موفقيت‌آميز اين روش به سرعت راه را براي توسعه كاربرد آن فراهم نموده است بنحويكه برنامه اجراي دائم آن در كل شبكه توزيع برخي شهرهاي بزرگ دردست اقدام است. در تحقيق حاضر نيز در پايلوت شهرک قدس شهر اصفهان، مطالعات فوق در حال انجام است.

بازنگري در شبكه توزيع آب موجود شهر اصفهان

 

شركت آب و فاضلاب استان اصفهان

شهر اصفهان

لوله های شبکه توزيع با اقطار ۱۰۰ تا ۱۴۰۰ ميلی متر و بطول تقريبی ۴۰۰۰ کيلومتر مخازن ذخيره و شيرآلات و اتصالات لوله ها و شيرخانه ها.

مشاور ضمن بررسي و تحليل وضعيت هيدروليكي، سيستم انتقال آب و شبكه توزيع موجود را با استفاده از مدل رايانه‌اي شبيه‌سازي كرده و شرايط فعلي پروژه را مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌دهد. سپس در ادامه به ارزيابي اشكالات و نارسايي‌ها پرداخته و پس از مشخص شدن مشكلات و تنگناهاي پروژه، راهكارهايي جهت حل مشكلات در افق‌هاي زماني مناسب ارائه مي‌شود و متعاقباً متناسب با نيازهاي پروژه در افق طرح و وضعيت موجود، گزينه‌هاي مختلف اصلاح و توسعه طرح مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

لازم بذكر است جمعيت شهر اصفهان در شرايط فعلي در حدود ۱۸۰۰۰۰۰ نفرو در افق طرح بيش از ۳۰۰۰۰۰۰ نفر خواهد بود كه پراكنش آن در محدوده‌‌اي به وسعت ۲۸۳۳۲ هكتار مي‌باشد.