تونل سوم کوهرنگ

تونل سوم کوهرنگ 1

 

                                 

  شرکت آب منطقه‌ای اصفهان                 استانچهارمحال و بختیاری                    انتقال آب از سرشاخه های کارون به حوضه زاینده رود

 

 

طرح انتقال آب تونل سوم کوهرنگ تکمیل انتقال بین حوزه ای از حوزه رودخانه زاینده رود کوهرنگ (بیرگان) به حوزه زاینده رود (رودخانه زاینده رود) می باشد.

ورودی تونل انتقال کوهرنگ ۳، در فاصله حدود ۱۲۰ کیلومتری جنوب باختری شهرکرد واقع شده است. 

خروجی تونل انتقال آب نیز در فاصله حدود ۲۰ کیلومتری شهرستان باباحیدر  و ۱۵ کیلومتری شهرستان چلگرد واقع است. مساحت حوزه آبریزکوهرنگ تا محل تلاقی با رودخانه بهشت آباد در حدود ۱۲۸۱ کیلومترمربع می باشد.

 

 

تونل سوم کوهرنگ

 

 

تونل بهشت‌آباد

 

 

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران

 طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران در دو استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان واقع شده است. از آنجا که بخشی از آب مورد نیاز استانهای یزد و کرمان نیز توسط این طرح تامین می شود، گستره طرح به دو استان مزبور نیز خواهد رسید. ساختگاه سد در فاصله ۵ کیلومتری غرب شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری و در ارتفاع ۱۶۱۱ متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است. آبگیر سامانه انتقال در نزدیکی ساختگاه سد بوده و انتهای سامانه انتقال در استان اصفهان، بالادست سد چم آسمان،‌ در مجاورت شهرستان باغ بهادران قرار گرفته است.

 

 

 

هدف از اجرای این طرح انتقال سالیانه ۵۸۰ میلیون متر مکعب آب از سرشاخه های رودخانه کارون به فلات مرکزی ایران است.
۲۵۰میلیون متر مکعب از این حجم به استان اصفهان، ۱۵۰ میلیون متر مکعب به استان یزد و ۱۸۰ میلیون متر مکعب به استان کرمان تخصیص یافته است.